Bespak Great East Anglian Run

Ryston Runners were out in full force, making up a large percentage of the 3,600 field of the Great East Anglian Run 10km.

Bespak Great East Anglian Run

Ryston made up 5 of the top 25, with Matt Pyatt being the first home in 11th, running 33:28 resulting in a new course PB. The other Athletes in Top 25 were James O’Neill (13th 33:35), Callum Stanfoth (15th 34:38), Nic Bensley (18th 35:11) and Warren Armstrong (24th 35:31). The first four home also won the Mens Team Price.

Joining them on the podium was the Ryston B Team who finished third, this team consisted of Warren, Adam Howard (37:05), Pete Johnson (38:05),

Ryston Womens also won the team award. The team consisted of Amy Chapman (41:20 PB), Nick Rodger (41.28), Lorena Latisaite (41:56) and Lesley Robins (43:34).

There was individual success for Pete Johnson who won the M60 age Category.  Jo Isbill W50, Helen Sewell (W70) & Jeff Reed (M70) all came third in their age categories.  Matt Pyatt was awarded the Duncan Gooderson Trophy for the highest placed local runner for the second consecutive year.

There was some new personal bests set throughout the field, Dave Marston improved his 10km best by 10 minutes with a time of 44:24. Adam Howard took 40 seconds of his personal best in a time of 37:05. Nick Rodger improved her best by 70 seconds to run 41:28. Thomas Barnes-Hooker went under the elusive 40 minute mark for first time with a run of 39:50. Geraldine Jordan ran new best time of 46:20. Pauline Drewery ran a new GEAR pb of 44:59. Other PB's were Jamie Bransgrove 43:19 and John Bowen 47:07.

In his first ever race ever over any distance, Paul Keaney ran an impressive time of 41:28, also finishing in the Top 10 of the Junior Men.

Below is a list of the remaining Ryston participants, formatted in the teams they were automatically put into:

Women:

4th Jo Isbill (44:13), Pauline Drewery (45:07), Geraldine Jordan (46:20/4th W50), Julia Norman (46:15)

7th Charlotte Barrett( 46:39), Juliette Meek (46:53), Sarah Kimberley (47:38), Karen Wood (48:19/5thW50)

12th Wendy Fisher ( 50:15PB/8thW50), Linda Marshall (50:43/9thW50), Emma Benefer (52:41), Sarah Partridge (54:07)

19th Cheryl Brown (54:20), Fabia Pollard (55:29), Lucy Morley (58:11), Emma Thompson ( 58:54)

22nd Katie Wilson (61:14), Sophy Tarsey (61:36), Gill Hart (62:52), Sharon Childs (62:53

26th Samantha Simper (62:53), Sue Tuff (63:28), Helen Sewell (68:00), Sue Smith (68:14)

Men:

11th Martin Sheldrick (38:46), Stewart Robins (39:12), Dan Pratt (40:04), Steve Bowerman (40:17)

16th Darren Easter (40:26), Tony Savage (41:01), Paul Keaney (41:28/8th JM), Barry Smith (42:15)

25th Graeme Leeson (43:10), Mark Doughty(43:25), James Plowright (44:44), David Marston (44:24)

28th Jerry Green (44:55), James Thompson (45:39), Audrius Jasiulaitis (46:36), Luke Gibson (48:46)

33rd Chris Chapman (49:21), Peter Donger(49:43), Paul Carter (51:59),  Paul Tarsey (52:24)

35th Jeff Reed ( 53:34), Stuart Durham (52:52), Peter Drew( 54:51), Martin Blackburn (52:18)

37th Andy Harrod ( 55:59), Simon Tarling (56:25), Ivan Nunn (56:01),  Mick Ennis (59:34/7thM70)

Not listed in any team context, David Lane also ran finishing with a chip time of 60:51 being one of only a handful to of ran in all 11 GEAR races.

Mini GEAR

In the 2km Mini Gear, Kit Howlett finished second with a time of 6.27. Not far behind was Ben Smith in a time of 7:04. Ollie Mann in his first ever race ran a time of 8:44.

Anna Wood was the third female how in a time just over 7:30 minutes.

There was a large number of Junior Ryston Athletes running the Mini Gear but due to format of the mini GEAR, results are not posted online.

Milton Keynes Marathon

3 Ryston finishers, Paddy and Phil Thompson both ran 4:18:21, and Julie Wacey not that far behind them finishing with the clock on 4:27:39

Pednor 5 Mile Race Walk

Cath Duhig finished second in a time of 51:12