Round Norfolk Relay 2016

The weekend of 17/18th of September saw 51 Ryston Runners spread across 3 different teams (Mens Team, Womens Team and Squad Team) took part in the Round Norfolk Relay. 58 teams in total were entered in the Race with the Womens and C Team starting at 7am and Mens team starting at 11am. There was also the British Masters Champs this weekend where we had 4 athletes taking part.

Round Norfolk Relay

The Women’s team won the Women’s Team Category getting around the 198 Mile Course in 25:59:34 Hours, 45 minutes ahead of the next team. They were also the 23rd fastest team.

The Men’s Team after starting with just one team later than them overtook 56 teams during the race to finished second home as well as the 2nd Fastest Team of the Weekend 10 minutes behind Cambridge in a time of 21:29:45 hours. This team also won the Fastest Norfolk Club.

The Ryston Runners C Team finished 33rd in a time of 27:15:22 Hours.

Individual Performance's

Ryston had 4 Male Stage Winners and 2 Female Stage Winners throughout the 17 stages.

Ryston dominated the first Stage which was Kings Lynn to Hustanton (16.32 Miles). With wind in the face of runners and drizzly, especially for runners starting early in the morning, these conditions were a particular struggle for runners from Stage 1 – 5. Chris Balmer was the fastest runner on leg one by over 4 minutes with a time of 1:45:54 winning the EDP Trophy. Susan Matthews was the faster female runner by 4 minutes on the First Leg with a time of 2:07:44.

On Stage 5 with the much loved Beeston Bump James O’Neill was fastest therefore winning the Fat Birds Don’t Fly Cup he ran 10.81 Miles in 1:11:58. On Stage 10 Nicky Wnek was the fastest women by 5 minutes in a time of 2:17:21 running a distance of 18.13 Miles.

We had a couple of Stage Wins on the later stages with Adam Matthews wining stage 14 by over a minute running 7.27 Miles in 43:51. Callum Stanforth won the last stage for the second year running 11.73 Miles in 1:08:27.

Tony Savage was awarded The Darryl Davis Memorial Trophy for best Age Grade Performance by a Male Master on Stage 4.

We had three athletes who finished second in the Individual Awards that are handed out for the highest Age Grade out of athletes under Junior, Senior and Master Athletes bracket, Matt Pyatt was second in Senior Men, Pete Johnson in Masters Men and Annie rooks in Junior Ladies.

There was Top 3 finishes for the following people; Gareth Hunt 2nd Stage 3, Malcolm Tuff 2nd Stage 7, Pete Johnson 3rd Stage 8, Warren Armstrong 2nd Stage 11, Matt Pyatt 2nd Stage 12. And in Females Lesley Robins was 2nd on Stage 9, Pauline Drewery was 3rd Female on Stage 5, Marie French was 3rd Female and 6th Overall on Stage 15 and Annie Rooks was 3rd Female on stage 16.

Open team

Stage

Distance

Runner

Time

Position

1

16.32

Chris Balmer

1:45:54

1

2

14.06

Robert Simmonds

1:31:10

4

3

5.76

Gareth Hunt

0:38:16

2

4

11.14

Andrew Simmonds

1:18:41

11

5

10.81

James O'Neill

1:11:58

1

6

7.90

Marcus Hawkins

0:52:50

8

7

9.24

Malcolm Tuff

0:55:10

2

8

7.52

Pete Johnson

0:48:18

3

9

16.60

Nic Bensley

1:50:27

11

10

18.13

Daniel Guppy

2:02:32

8

11

12.45

Warren Armstrong

1:18:34

2

12

19.67

Matt Pyatt

1:57:11

2

13

13.25

Simon Levy

1:30:43

9

14

7.27

Adam Matthews

0:43:51

1

15

10.59

Justin Kinsey

1:20:41

30

16

5.49

Richard Watson

0:35:02

6

17

11.73

Callum Stanforth

1:08:27

1

 

Ladies team

Stage

Distance

Runner

Time

Position

1

16.32

Susan Matthews

2:07:44

21

2

14.06

Jo Isbill

1:58:20

42

3

5.76

Hayley Hawes

0:47:11

23

4

11.14

Penny Seeger

1:30:55

30

5

10.81

Pauline Drewery

1:37:51

30

6

7.90

Julie Wacey

1:09:10

45

7

9.24

Annie Bradbury

1:12:30

33

8

7.52

Linda Marshall

0:59:19

34

9

16.60

Lesley Robins

2:01:42

24

10

18.13

Nicky Roger

2:17:21

22

11

12.45

Jan Manning

1:40:46

37

12

19.67

Mel Reed

2:38:50

33

13

13.25

Lorena Latisaite

1:37:02

21

14

7.27

Kelly DeGol

0:55:09

28

15

10.59

Marie French

1:08:59

6

16

5.49

Annie Rooks

0:40:26

17

17

11.73

Sarah Taylor

1:36:19

42

 

Club team

Stage

Distance

Runner

Time

Position

1

16.32

Jeremy Navrady

2:25:52

38

2

14.06

Mark Doughty

1:53:36

35

3

5.76

Chris Chapman

0:46:12

18

4

11.14

Tony Savage

1:17:37

9

5

10.81

Will Honeybone

1:35:00

28

6

7.90

Juliette Meek

1:04:35

32

7

9.24

Julia Norman

1:14:08

38

8

7.52

Sarah Partridge

1:03:58

3

9

16.60

Stewart Robins

1:58:34

20

10

18.13

Barry Smith

2:39:00

49

11

12.45

Les Scott

1:35:18

31

12

19.67

Karen Smith

3:11:03

53

13

13.25

Kevin Howlett

1:38:22

24

14

7.27

Anna Seaman

0:57:25

1

15

10.59

Michael Howlett

1:12:38

15

16

5.49

Andy Harrod

0:52:43

47

17

11.73

Martin Hammond

1:49:21

53

A big thank you has to first of all go to the Team Managers, Marlene Simmonds (Open Team), Lesley Robins (Ladies Team) and Jeremy Navrady & Andy Harrod. Also thanks to the help teams who drove mini buses, moved cars, cycled with runners and cheered on runners. 

British Masters Athletics Fed National Championships

Meanwhile, in Birmingham, at the Alexander Stadium, 4 Ryston members were involved in competition at the British Masters Athletic Federation's national championships, later than usual this year due to the World Champs, at which all four plan to feature, being in October in Perth, Australia.
 
Oldest of the quartet, Peter Duhig, in the M65 category, took gold in the 2000m Steeplechase, and placed 6th and 5th in the 1500m and 800m respectively. In each
event he dipped decisively under the target 9mins/6 mins/3 mins he was looking for to assure him of his training progress, and all his times were improvements on anything he has runs for a few years.
 
Next in the age pecking order, Paul Oakes went home with a silver medal from the M60 Pole Vault and a bronze from the Javelin competition, missing silver by a mere 
24cm. He also placed 4th in Discus and 6th in the Weight Throw.
 
In the W60 category Cath Duhig achieved 2 season's and age group bests, and 2 silver medals, in the 3000m and 5000m racewalks. Gaye Clarke's competition preparation had been affected by illness in the week leading up to the championships so she had a reduced and cautious day's competition on the Saturday, placing 4th in the W55 High Jump and 10th in Hammer.